Pouze 20 % pacientů s osteoporózou se léčí. Ověřte si, zda se nebezpečné řídnutí kostí netýká právě vás nebo vašich blízkých.
Jistě si vzpomenete na případ, kdy někdo ve vašem okolí ve věku 50+ zničehonic utrpěl zlomeninu, ke které stačilo zakopnutí, nešťastný pohyb, drobný náraz – jednoduše malá zátěž kosti. Vnímali jste to jako nešťastnou shodu okolností? Pravdou je, že ve většině případů nejde o náhodu, ale o důsledek nemoci osteoporózy, jejíž následky mohou být závažné.
V České republice je osteoporóza diagnostikována u minimálně půl milionu pacientů, ale je jisté, že mnozí lidé o své nemoci vůbec neví. Předpokládá se, že se léčí pouze 1 z 5 pacientů. Dvě třetiny z postižených pacientů jsou ženy. Neléčená osteoporóza a fatální následky zlomenin představují závažný medicínský i společenský problém.
Osteoporóza je nejčastější onemocnění kostí. Dochází při ní k úbytku kostní hmoty a ztrátě její kvality, což vede k větší křehkosti kostí. Následkem jsou zlomeniny bez předchozího úrazu nebo už při malé zátěži kosti. Většinou se jedná o zlomeninu předloktí, paže, obratle nebo kyčle.
Jak dochází k řídnutí kostí
Dochází k nerovnováze, kdy tvorba nové kostní hmoty nestačí vyvažovat její postupný úbytek (ubývá minerální i organická složka kosti). To vede k větší křehkosti a poréznosti kostí, které jsou velmi náchylné ke zlomenině. Ubývání kostní hmoty nebolí, probíhá bez větších příznaků, proto se na nemoc často přichází až při první zlomenině. Ale to už je pozdě.
Když se budete dostatečně hýbat, přijímat doporučené dávky vápníku, vitaminu D, nebudete kouřit a přehánět to s alkoholem, částečně tak riziko vzniku osteoporózy snížíte. Ale tuto nemoc způsobují i skutečnosti, které ovlivnit nelze, a proto je důležité znát rizikové faktory rozvoje osteoporózy, varovné signály a včas navštívit lékaře.
KDO JE V RIZIKU
Osteoporóza se týká žen i mužů. Riziko osteoporózy se zvyšuje s věkem, ale ohroženy jsou všechny věkové kategorie. Některé rizikové faktory jsou ovlivnitelné, další souvisí s věkem, rodinnou zátěží nebo jsou spojeny s jinými chorobami. Prevencí a včasnou diagnózou se dá většině závažných komplikací předejít a tuto nemoc účinně léčit.
V nejvyšším riziku jsou ženy po menopauze neboli přechodu
Riziko osteoporózy se zvyšuje s věkem. Nejvíce jsou přitom ohroženy ženy po menopauze. Po přechodu dochází k úbytku ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu), které do té doby ženu před úbytkem kostní hmoty částečně chránily.
Rizikové faktory rozvoje osteroporózy
Věk
Stárnutí způsobuje řídnutí kostí. Tvorba nové kostní hmoty nestačí nahrazovat její přirozenou ztrátu. Póry v kostech se zvětšují a pevný obal kosti se ztenčuje. Kost se tak stává křehčí a náchylnější k poškození. Když se hustota a kvalita kostní hmoty velmi sníží, mluvíme o osteoporóze.
Nedostatek pohlavních hormonů – ženského estrogenu a mužského testosteronu
Po přechodu (menopauze) dochází k výraznému snížení ženského pohlavního hormonu estrogenu. Žena přestane ovulovat a menstruovat. Estrogen ženy před řídnutím kostí do té doby chránil. Po jeho poklesu jsou ženy ohroženy rozvojem osteoporózy. Varovným signálem je i nepravidelná menstruace a předčasný přechod (před 45. rokem věku).
Ohrožení jsou také muži s nízkými hodnotami pohlavního hormonu testosteronu.
Nemoci
Osteoporózou jsou ohroženi především lidé trpící některými nemocemi jater, ledvin, střev, a žláz s vnitřní sekrecí, ale i všemi chronickými zánětlivými chorobami. Zeptejte se svého lékaře, zda vaše nemoc zvyšuje riziko rozvoje osteoporózy.
Léky
Největší riziko způsobuje dlouhodobé užívání kortikoidů. Zeptejte se svého lékaře, zda vaše léky zvyšují riziko rozvoje osteoporózy.
Nízká váha a malá fyzická zátěž
Drobné, subtilní ženy mají vyšší riziko rozvoje osteoporózy. Do vínku dostaly menší hustotu kostí. Stejné je to s muži. Když se taková tělesná konstituce zkombinuje s nedostatečným pohybem, riziko osteoporózy se zvyšuje.
Genetika, rodinná zátěž
Tendence k rozvoji osteoporózy se dědí. U běžné populace se hustota kostí tvoří do věku kolem 20+ let. Pokud vaši rodiče trpěli osteoporózou, věnujte zvýšenou pozornost prevenci i varovným signálům.
Nedostatek vitaminu D a vápníku
Vápník je klíčový minerál pro zdravé kosti. Vitamin D je zase důležitý pro vstřebávání vápníku. Nedostatek kteréhokoli z těchto prvků ohrožuje zdraví kostí. Vápník získáte především z mléčných produktů. Nejlepším zdrojem vitaminu D je sluneční záření.
Nedostatek pohybu
Dostatečná fyzická zátěž pomáhá udržovat zdravé a silné kosti. Vhodný je přirozený pohyb, jako je svižná chůze.
Kouření a nadbytek alkoholu
Toxické látky, které pochází z užívání tabáku, negativně ovlivňují tvorbu kostní hmoty a stěžují využití vápníku. Navíc narušují pozitivní vliv estrogenu na ochranu zdravé hustoty kostí. Alkohol zase narušuje využití vitaminu D a celý proces tvorby kostní hmoty.
PŘÍZNAKY OSTEOPORÓZY
Bezpříznakový vývoj
Dá se říct, že většina pacientů si své nemoci není vůbec vědoma až do doby, kdy dojde k první zlomenině. V některých případech (zejména při zlomeninách v oblasti páteře) dokonce mnozí z nich nevědí, že u nich ke zlomenině došlo, protože neutrpěli žádný úraz. Proto je velmi důležité znát rizikové faktory rozvoje osteoporózy a při prvních varovných signálech navštívit lékaře.
Zlomenina po malé zátěži
Pokud jste utrpěli zlomeninu již po malém nárazu, zpozorněte. Při osteoporóze ke zlomenině může dojít i po dosednutí.
Snížení tělesné výšky a zakřivení páteře
U lidí s osteoporózou může docházet ke zlomeninám páteřních obratlů, které vedou ke snížení tělesné výšky, hrbení se a ke změnám v držení těla.
Náhlé bolesti zad
Pokud vás náhle začala bolet záda, aniž byste je namáhali, může to být projev osteoporózy, tím spíše, když jste v rizikové skupině.
KDY NAVŠTÍVIT LÉKAŘE
Pokud jste u sebe zaznamenala některý z popsaných příznaků nebo jste v rizikové skupině, určitě navštivte lékaře a nechejte se vyšetřit. Včasný záchyt nemoci a její léčba významně sníží riziko zlomeniny a dalších vážných komplikací.
Pokud na některou z otázek odpovíte ano, je vhodné se nechat vyšetřit.
Prošla jste předčasnou menopauzou?
Utrpěla vaše matka nebo otec zlomeninu horního konce stehenní kosti (zlomeninu krčku stehenní kosti)?
Utrpěla/a jste po 50. roce věku jste zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve, krčku, páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?
Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?
Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
Užíváte nebo jste užíval/a dlouhodobě kortikoidy v tabletách (Prednison, Medrol, Mytypred, Triamcinolon) nebo v infuzích?
Navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologii. Zde vám poradí a odkážou na specializované pracoviště.
Jak probíhá vyšetření
Lékař provede odběr krve, aby zjistil celkový stav, hladinu vápníku, fosforu a hořčíku v krvi, krevní obraz, rychlost sedimentace a další ukazatele umožňující posoudit rychlost kostní novotvorby a odbourávání kostní tkáně.
Následně proběhne bezbolestné nenáročné rentgenové vyšetření – tzv. denzitometrie přístrojem DXA, které zhodnotí hustotu kostí.
LÉČBA OSTEOPORÓZY
Pokud je diagnóza osteoporózy potvrzena, lékař předepíše vitamin D, vápník, specifickou léčbu a doporučí vám režimová opatření – zejména nekouřit a přiměřeně se hýbat.
Léky v léčbě osteoporózy
Vápník
Vitamin D
Hormonální terapie
Bisfosfonáty
Deriváty parathormonu
Denosumab
PREVENCE OSTEOPORÓZY
Osteoporóza a s ní spojené zlomeniny nejsou přirozeným důsledkem stárnutí. Je důležité jim předcházet prevencí a včasnou léčbou. Osteoporotická zlomenina vás nejen výrazně omezí, ale povede k masivnímu úbytku svalové hmoty a dokonce zvýší riziko úmrtí. Nikdy není pozdě udělat kroky, které povedou ke snížení či eliminaci rizika – ujistěte se, že máte dostatek vápníku, vitaminu D a pohybu. Přestaňte kouřit a nepřehánějte to s alkoholem. Pokud jste v rizikové skupině, navštivte lékaře a poraďte se s ním.
Máte k tématu dotaz nebo komentář? Napište nám na zenskezdravi@medibay.cz nebo se nám anonymně ozvěte prostřednictvím formuláře níže „Pomohl Vám tento článek?“
Zdroje
Ženské zdraví provozuje vydavatelství MEDIBAY s.r.o. Při své práci spolupracujeme s lékaři a dalšími odborníky a používáme pouze důvěryhodné a ověřené zdroje.
Rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c.